Testy koronawirus – genetyczne, immunologiczne

Szybkie i właściwe zdiagnozowanie SARS-CoV-2 u pacjentów z takim podejrzeniem ma istotne znaczenie w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii. Dlatego stosuje się wskazane przez WHO testy genetyczne metodą RT-PCR, a pomocniczo także testy immunologiczne i dostępne w hurtowniach medycznych.

Testy koronawirus – genetyczne i immunologiczne – dlaczego są ważne i kiedy się je wykonuje?

Zgodnie z zaleceniami WHO badania wykonuje się już po pojawieniu się przesłanek klinicznych i epidemiologicznych. Z uwagi na łatwość zarażenia SARS-CoV-2, który przenosi się drogą kropelkową już po pierwszym kontakcie z osobą chorobą lub z nosicielem – zaleca się uznanie prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji, co może potwierdzić lub wykluczyć test. Sytuacja taka odnosi się do wszystkich, zagrożonych regionów, gdzie występuje koronowirus. Osoba, która nie posiada objawów lub są one łagodne, ale miała kontakt z zakażonym – również powinna zostać przebadana pod kątem zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

Testy na koronowirusa dostępne w hurtowniach medycznych

To kolejne rozwiązanie w zakresie diagnozowania zarażenia wirusem zarażenia SARS-CoV-2. Testy, dostępne w hurtowniach medycznych to opakowania handlowe składające się z 25 sztuk testów, a także dołączonej instrukcji i diluent (1-2 sztuki na opakowanie). Karton transportowy zawiera 1500 sztuk testów wraz z certyfikatem CE i raportem w zakresie analizy stabilności.
Testy, jakie oferuje hurtownia medyczna, pozwalają na określenie przeciwciała IgM występującego w okresie zakażenia – czyli od 4 do 12 dni, a także IgG – pojawiającego się później, po 12 dniach. Daje to możliwość sprecyzowania czasu inkubacji SARS-CoV-2.
W zakresie właściwości wirusa testy posiadają swoistość na poziomie 100%, a ryzyko, że będą fałszywie dodatnie wynosi 0%. Czułość testów została określona na poziomie 97%, a fałszywie ujemny wynik – 2,4%. W okresie tygodnia wskazuje się na możliwości produkcyjne na poziomie 1,2 mln. Test trafia w przeznaczone miejsce w okresie od 7 do 10 dni.