podłoga drewniana Kraków

Budowa domu jest spełnieniem marzeń dla wielu osób. Najczęściej jest to także inwestycja życia na wiele lat, dlatego warto starannie dobrać materiały do jego wykończenia. Tak, by na koniec cieszyć się przytulnym wnętrzem, w którym przyjemnie się mieszka.

Aby uzyskać taki efekt czeka nas po drodze wiele decyzji do podjęcie, a jednym z ważniejszych aspektów jest wybór podłogi. Mimo, że nie odgrywa ona pierwszoplanowej roli, to jest wymieniana bardzo rzadko i zazwyczaj towarzyszy nam przez wiele lat. Dlatego źle dobrany materiał do wykończenia posadzki może być solą w oku dla niejednego inwestora.

Jeśli zależy nam na wysokim komforcie użytkowania warto postawić na podłogi drewniane. Są one ciepłe w dotyku przez cały rok, niezależnie od rodzaju ogrzewania. Co za tym idzie, można bez przeszkód chodzić po domu boso, bez nieprzyjemnego uczucia chłodu w stopy.

Oto aspekty, które należy przemyśleć przy wyborze parkietu:

Deska lita czy warstwowa?

Do wyboru mamy dwa rodzaje deski podłogowej: 

– deska lita – w całym przekroju wykonana z jednego kawałka drewna, jej największą zaletą jest możliwość wykonania wielokrotnych renowacji w przyszłości. Dlatego można śmiało powiedzieć, że jest to wybór na długie lata. Niestety poza nielicznymi wyjątkami producenci nie rekomendują zastosowania takiej deski na ogrzewania podłogowe.

– deska warstwowa – bardziej nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia większą stabilność wymiarową i zmniejsza ryzyko pracy drewna. Dzięki temu z powodzeniem może być stosowana na wodne ogrzewanie podłogowe. Podłogi drewniane warstwowe również można poddawać renowacji, choć ich liczba jest w tym wypadku mniejsza. Dokładna ilość zabiegów cyklinowania zależy od grubości warstwy użytkowej, dlatego warto wybrać jak najgrubszą.

Jaka klasa deski?

O wyglądzie podłogi w dużej mierze decydować będzie klasa sortowania deski. Drewno potrafi być bardzo różnorodne wizualnie, dlatego w procesie produkcyjnym jest sortowane na kilka kategorii (klas). Dzięki temu wybierając podłogę drewnianą w danej klasie wiemy czego możemy się spodziewać pod kątem ilość sęków, układu słojów czy występowania przebarwień. Co ważne sortowanie dotyczy jedynie aspektów wizualnych, niższa klasa nie wiąże się z gorszą jakością drewna.

Jaki wzór ułożenia podłogi wybrać?

Kolejnym ważnym aspektem, który będzie miał wpływ na charakter wnętrza jest wzór ułożenia podłogi. Najbardziej klasyczny jest układ prosty, czyli długie deski układane równolegle wzdłuż dłuższej krawędzi z nieregularnymi łączeniami. Taka podłoga stanowi świetne tło dla pozostałych elementów dekoracyjnych, idealnie nadaje się do wnętrz minimalistycznych.

Bardziej wzorzyste są podłogi układane w jodełkę klasyczną – deski o tej samej długości układane pod kątem 90 stopni względem siebie oraz jodełkę francuską – klepki układane pod kątem 45 stopni, tworzą charakterystyczne regularne pasy. Oba rodzaje jodełki to dobry pomysł kiedy zależy nam, żeby podłoga była bardziej wyrazista, dobrze sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych.Podłogi drewniane Kraków

– jak wygląda fachowy montaż parkietu?

Niezależnie od rodzaju wybranej podłogi drewnianej bardzo ważnym etapem dla trwałości posadzki jest poprawny montaż. Najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonej ekipie z odpowiednim sprzętem. Przed przystąpieniem do układania parkietu należy wykonać pomiary wilgotności wylewki, dopiero gdy podłoże jest odpowiednio suche można przystąpić do kolejnych etapów prac. Jeśli parametry są w normie to przystępujemy do szlifowania wylewki z mleczka cementowego, gruntowania oraz układania podłogi w ustalony wzór.