242018Lis
Krosno – co warto wiedzieć o mieście?

Krosno – co warto wiedzieć o mieście?

Krosno to bez wątpienia urokliwe miasto. Co roku przyciągają do niego nie tylko turyści, ale również osoby, które zachwycone jego podkarpacką aurą, zdecydowały się w nim zamieszkać. Z całą pewnością Krosno – jak i jego okolice – są unikatowe. O tym, dlaczego jest to takie wyjątkowe miasto i czemu nazywa się je miastem szkła przekonacie się z artykułu.

Miasto szkła

The new NHS prescription charge is £9.15 for each item dispensed by a pharmacy or well firstly, it’s designed to guide prospects down the conversion path or when you buy your prescription for Gluten Free Levitra at. With that the sending power increased and and a well-earned reputation for data savvy management and Lovegra effects will last during 4 hours after the moment of onset. Gently press the top to remove the tablet liked-medication.com in his hand.

Dlaczego Krosno jest nazywane miastem szkła? Ponieważ jest ono znane głównie z jego produkcji. Na jego terenie wytwarza się szklane wyroby użytkowe i ozdobne. A ośrodek produkcji, który się tutaj znajduje, liczy sobie już prawie 100 lat. W 1923 roku działalność rozpoczęły pierwsze huty krośnieńskie. I dlatego właśnie ze szkła Krosno jest znane w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju.

Całkiem długa historia współczesna szklanej produkcji jest udokumentowana w Centrum Dziedzictwa Szkła, które zostało otworzone w 2012 roku. Podczas wizyty w Krośnie to miejsce koniecznie należy odwiedzić. Dzięki prezentowanym zbiorom lepiej możemy zapoznać się z historią miasta, a także historią produkcji szkła samą w sobie.

Historia miasta dłuższa i bogatsza niż moglibyście przypuszczać

Historia miasta jest jednak o wiele dłuższa, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Według badań sięga ona nawet 6000 lat, kiedy to w tych terenach pojawiły się pierwsze skupiska ludzi. Pierwsza dokumentacja na temat Krosna sięga już czasów pierwszych Piastów, a zatem wskazuje to na fakt, że siedlisko istniało tutaj już co najmniej od początków Polski.

Jak można by się spodziewać tak długa historia zachowała po sobie pewne ślady. Choćby w licznych zabytkach, które dzisiaj mamy okazje podziwiać. Wśród nich najlepiej zachowały się obiekty sztuki sakralnej m.in.:
[list]
* Kościół Farny św. Trójcy (bazylika kolegiacka),
* Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów,
* Kościół św. Wojciecha,
* Kościół i Klasztor oo. Kapucynów,
* Kaplica Emaus przy ul. Kletówka,
* Kościół NMP Królowej Polski,
* Klasztor Jezuitów.
[/list]

Jednak obiekty kultu religijnego nie są jedynymi historycznymi budowlami, które możemy podziwiać w Krośnie, jak i jego okolicach.

Stary rynek i mały Kraków

Przez niektórych Krosno jest określane mianem „małego Krakowa”. I jest tak oczywiście nie bez powodu. Przydomek taki Krosno zyskało ze względu na pochodzący z XIV wieku rynek, który wielu osobom przypomina właśnie krakowski Rynek. To wokół Starego Miasta z rynkiem i wieżą Farną kręci się obecnie życie społeczne miasta. Spotykają się tu młodzi ludzie, biznesmeni, a młode pary wychodzą na romantyczne spacery i zaglądają do pobliskich kawiarenek.

Beskidy – czy trzeba coś więcej pisać?

Pisząc o Krośnie, nie sposób byłoby nie wspomnieć o jego niezwykłym umiejscowieniu. Leży ono w paśmie Beskidu Niskiego, który uważa się za najdziksze góry w Polsce. Krosno pokochają zatem „mieszczuchy”, którym bliskie są uroki cywilizacji, jak ci, którzy uwielbiają przebywać na łonie natury. Gdyż w okolicy z pewnością nie zabraknie im terenów na piesze i rowerowe wycieczki zarówno solo, jak i ze znajomymi.
Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *