Krosno – co warto wiedzieć o mieście?

Krosno to bez wątpienia urokliwe miasto. Co roku przyciągają do niego nie tylko turyści, ale również osoby, które zachwycone jego podkarpacką aurą, zdecydowały się w nim zamieszkać. Z całą pewnością Krosno – jak i jego okolice – są unikatowe. O tym, dlaczego jest to takie wyjątkowe miasto i czemu nazywa się je miastem szkła przekonacie się z artykułu.

Miasto szkła

Dlaczego Krosno jest nazywane miastem szkła? Ponieważ jest ono znane głównie z jego produkcji. Na jego terenie wytwarza się szklane wyroby użytkowe i ozdobne. A ośrodek produkcji, który się tutaj znajduje, liczy sobie już prawie 100 lat. W 1923 roku działalność rozpoczęły pierwsze huty krośnieńskie. I dlatego właśnie ze szkła Krosno jest znane w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju.

Całkiem długa historia współczesna szklanej produkcji jest udokumentowana w Centrum Dziedzictwa Szkła, które zostało otworzone w 2012 roku. Podczas wizyty w Krośnie to miejsce koniecznie należy odwiedzić. Dzięki prezentowanym zbiorom lepiej możemy zapoznać się z historią miasta, a także historią produkcji szkła samą w sobie.

Historia miasta dłuższa i bogatsza niż moglibyście przypuszczać

Historia miasta jest jednak o wiele dłuższa, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Według badań sięga ona nawet 6000 lat, kiedy to w tych terenach pojawiły się pierwsze skupiska ludzi. Pierwsza dokumentacja na temat Krosna sięga już czasów pierwszych Piastów, a zatem wskazuje to na fakt, że siedlisko istniało tutaj już co najmniej od początków Polski.
Jak można by się spodziewać tak długa historia zachowała po sobie pewne ślady. Choćby w licznych zabytkach, które dzisiaj mamy okazje podziwiać. Wśród nich najlepiej zachowały się obiekty sztuki sakralnej m.in.:
* Kościół Farny św. Trójcy (bazylika kolegiacka),
* Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów,
* Kościół św. Wojciecha,
* Kościół i Klasztor oo. Kapucynów,
* Kaplica Emaus przy ul. Kletówka,
* Kościół NMP Królowej Polski,
* Klasztor Jezuitów.
Jednak obiekty kultu religijnego nie są jedynymi historycznymi budowlami, które możemy podziwiać w Krośnie, jak i jego okolicach.
Stary rynek i mały Kraków
Przez niektórych Krosno jest określane mianem „małego Krakowa”. I jest tak oczywiście nie bez powodu. Przydomek taki Krosno zyskało ze względu na pochodzący z XIV wieku rynek, który wielu osobom przypomina właśnie krakowski Rynek. To wokół Starego Miasta z rynkiem i wieżą Farną kręci się obecnie życie społeczne miasta. Spotykają się tu młodzi ludzie, biznesmeni, a młode pary wychodzą na romantyczne spacery i zaglądają do pobliskich kawiarenek.
Beskidy – czy trzeba coś więcej pisać?
Pisząc o Krośnie, nie sposób byłoby nie wspomnieć o jego niezwykłym umiejscowieniu. Leży ono w paśmie Beskidu Niskiego, który uważa się za najdziksze góry w Polsce. Krosno pokochają zatem „mieszczuchy”, którym bliskie są uroki cywilizacji, jak ci, którzy uwielbiają przebywać na łonie natury. Gdyż w okolicy z pewnością nie zabraknie im terenów na piesze i rowerowe wycieczki zarówno solo, jak i ze znajomymi.