Kredyt Hipoteczny

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Jednoznaczne zdefiniowanie tego, jaki kredyt mieszkaniowy będzie dla pożyczkobiorcy najkorzystniejszy wcale nie jest takie proste. Na warunki kredytowania, jakie oferuje bank zawsze wpływ ma mnóstwo różnego rodzaju czynników. Z punktu widzenia banku najważniejsze są udokumentowane dochody osoby/osób starających się o pozyskanie kredytu mieszkaniowego. To od tego bowiem zależy nie tylko maksymalna wysokość kredytu, ale również i okres jego spłaty. Natomiast pożyczkobiorca przede wszystkim powinien mieć na uwadze wysokość raty, jaką przyjdzie mu spłacać jako zobowiązanie na poczet kredytu co miesiąc.

Kredyty Hipoteczne

Czy chęć posiadania własnego mieszkania lub domu jest tylko zbytkiem i marzeniem? Czy też realną potrzebą bytową, którą jest wstanie zapewnić sobie i swojej rodzinie przeciętny Polak. Odpowiedź na powyższe pytania musi udzielić sobie każdy człowiek, który planuje zakup swojego lokum. Kwoty zakupu nieruchomości opiewają na setki tysięcy złotych. To inwestycje na pokolenia, które mają nam zapewnić spokojne życie i starość. Kupujemy mieszkanie, ale jak to zrobić, przecież zarabiamy za mało!. Z pomocą przyjdą nam banki, oferujące swoim klientom różne formy finansowania. Jednym z nich jest kredyt hipoteczny, umożliwiający zakup nieruchomości osobą nieposiadającym wystarczającej ilości gotówki, ale posiadającym zdolność kredytową.
Osobom zainteresowanym tą formą finansowania należy wyjaśnić czym jest sama hipoteka. Zgodnie z zapisami prawa cywilnego, jest to ograniczone prawo rzeczowe które przysługuje wierzycielowi zabezpieczając wierzytelności jakie ma wobec niego właściciel nieruchomości – dłużnik hipoteczny z nieruchomości obciążonej. Hipoteka jest związana z nieruchomością, również gdyby ona zmieniła właściciela. Hipoteka powstaje w drodze umowy pomiędzy bankiem a wierzycielem, poprzez wpisanie jej do księgi wieczystej nieruchomości. Banki traktują kredyt hipoteczny jako najbezpieczniejszą dla nich formę finansowania, jest to bowiem kredyt celowy na realizację celu mieszkalnego, którym jest zakup domu, mieszkania.

Kredyt na dom w Krośnie

Umowy mogą być zawierane na długi okres czasu, nawet 30 lat, ograniczeniem jest tu wiek kredytobiorcy, ostatnia rata kredytu powinna wypadać przed ukończeniem 75 roku życia. W razie konieczności egzekucji instytucje bankowe są zabezpieczone na hipotece nieruchomości. Osoba zaciągająca kredyt hipoteczny, musi spełnić szereg warunków, przede wszystkim posiadać zdolność kredytową, na określenie której składa się wiele czynników. Należą do nich: wysokość miesięcznych dochodów, wartość miesięcznych istniejących zobowiązań, stan rodzinny, zawód, historia kredytowa. Istotna dla banku i preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o prace na czas nieokreślony ze stażem minimum 3 miesięcznym. W nieco gorszej sytuacji są osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, lub samozatrudnieni. W tym ostatnim przypadku, banki wymagają nieprzerwanego wykonywania działalności gospodarczej przez okres minimum roku, i przedstawienie szczegółowych dokumentów finansowych. Należy się również liczyć z dokładnym prześwietlaniem naszej osoby pod względem historii kredytowej.

Pożyczka na mieszkanie

Oprócz zakupu domu i mieszkania, kredyty hipoteczne są udzielane na ich budowę. Wtedy wierzyciel ma obowiązek rozliczania się z kolejnych transz wypłacanego kredytu hipotecznego powykonawczo, dokumentując przebieg wykonanych prac. Nieco bardziej elastyczną formą pożyczania jest pożyczka hipoteczna, która umożliwia finansowanie innych celów niż zakup nieruchomości , może to być remont, termomodernizacja, lub zakup wyposażenia. Te dwie formy finansowania różnią się oczywiście wysokością oprocentowania i wysokością marż pobieranych przez banki. Istotnym problemem dla osób biorących kredyt hipoteczny jest wysokość wkładu własnego wynosząca obecnie minimum 20% wartości nieruchomości, są jednak banki, które zadowolą się 10%. Należy jednak pamiętać o tym iż im lepsze warunki tym wyższa marża banku. W związku z powyższym decyzję o zaciągnięciu zobowiązania hipotecznego które może trwać nawet 30 lat, należy bardzo dobrze przemyśleć i przeprowadzić analizę rynku. Mogą w tym pomóc oferty brokerów i fachowych portali zajmujących się ofertą kredytów hipotecznych. Fachowa wiedza i pomoc pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze i wybrać ofertę najbardziej zbliżoną do naszych wymagań.