Jakie pieczywo kupować?

Stojąc przed działem „pieczywo” w dobrze zaopatrzonym sklepie mamy do wyboru ogromny wachlarz, przeróżnych wypieków. Pieczywo pszenne, żytnie, mieszane, kukurydziane, gryczane czy bezglutenowe. Świeże chleby z chrupiącą skórką i krojone w foliach, na zakwasie i drożdżowe. Bułki, bułeczki, kajzerki, bagietki i sztangle. A nawet nie zwróciliśmy uwagi na wszystkie słodkości i przekąski, wabiące zapachem dodatków, nadzienia i przypraw…

Jak wybierać najlepszy chleb?

Chleb w składzie ma 4 podstawowe składniki. Jest to mąka, czyli podstawowy składnik, woda, drożdże lub zakwas oraz sól. Często mamy w składzie słonecznik, suszone owoce, siemię lniane, łamane nasiona żyta lub inne naturalne składniki. Dlatego bardzo łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące wyboru chleba. Jeśli w składzie znajdują się inne rzeczy niż te naturalne, od razu powinna zaświecić się czerwona lampka. Polepszacze, spulchniacze i tego typu dodatki jedynie zwiększają kaloryczność i sprawiają, że chleb jest niezdrowy.

Czy z tej mąki będzie chleb?

Mąka pszenna, żytnia, orkiszowa, graham czy razowa, może bezglutenowa? Od kilku lat trwa konkwista przeciwko glutenowi, który został okrzyknięty największym wrogiem zdrowego odżywiania. Dlatego promowane są głównie mąki bezglutenowe, z których produkty są znacznie droższe, to w dodatku nie wszystkie są zdrowe. Jak faktycznie wygląda sytuacja glutenem. Otóż jeśli nie jesteście chorzy na celiakię (1% społeczeństwa) lub nie macie alergii na Gluten (ok 6% Polaków), to bez większych przeszkód możecie, odżywiać się zgodnie z pierwotnymi zalecaniami zawartymi w piramidzie żywienia. Jeśli macie dobrą przemianę materii i ruszacie się na co dzień, to śmiało sięgajcie po pieczywo z mąki pszennej a nawet tortowej. Jeśli jednak siedzicie w pracy i po pracy, ogólnie prowadzicie mało aktywny tryb życia, bezpieczniej wybrać pieczywo graham lub razowe. A co najważniejsze nie popadajmy w skrajności bo największe nieszczęścia zdrowotne, biorą się z nieprzemyślanych i niepopartych konsultacją ze specjalistami decyzji. Nie wiesz jaki chleb będzie dla Ciebie najlepszy, zapytaj w punkcie firmowym, dobry sprzedawca doradzi najlepsze pieczywo.
Piekarnia Krosno
Artykuł Partnerski