182021Lis
Jaki impregnat do betonu? Jak zabezpieczyć kostkę brukową?

Jaki impregnat do betonu? Jak zabezpieczyć kostkę brukową?

Kostka brukowa jest nieodłącznym elementem wystroju naszej architektury zewnętrznej. Jest praktycznym rozwiązaniem, ponieważ cenowo, jak również jakościowo, nie odbiega od innych materiałów. Kostką brukową możemy nadać charakter krajobrazu klasyczny, jak również bardzo nowoczesny. Kostka betonowa może przybierać różne kształty, formy i wielkości. Jednak materiał ten jest stale narażony na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia związane z użytkowaniem. Niezwykle destrukcyjnie działa woda, która jest wchłaniana przez porowaty beton.

Na mokrej powierzchni chętnie będzie rozwijać się flora bakteryjna, rosnąć grzyby, glony, mchy. Wchłaniająca się woda w strukturę betonu oraz ingerujące czynniki atmosferyczne szybko niszczą strukturę betonu a koloryt jej zostaje wyblaknięty. Taki biologiczna degradacja na pewno szpeci wygląd podjazdu ale także całej architektury ogrodowej. Aby zapobiec wpływowi czynników atmosferycznych należy używać regularnie impregnatu do kostki. Większość producentów kostki już na etapie produkcji używa impregnatów do betonu, jednak ich trwałość nie jest aż tak wytrzymała jak impregnacja wykonana przez samego wykonawcę. Taką impregnacje należy sukcesywnie powtarzać.

Jaki wybrać impregnat do betonu?

Można wyróżnić dwie grupy preparatów do impregnacji betonu tym samym kostki:
impregnaty hydrofobizujące – przede wszystkim penetrujące beton, kostkę betonową zabezpieczające przed wnikaniem wody impregnaty powłokowe – zabezpieczające przed wchłanianiem wody, brudu, ułatwiające czyszczenie.

Najlepsze impregnaty do betonu, zawierające dodatki akrylowe lub poliuretanowe, mają dodatkowo właściwości zszywania rys, czyli łączenia brzegów drobnych pęknięć, co zapobiega dalszemu niszczeniu powierzchni betonowej. Na rynku jest też dużo impregnatów do betonu, kostki, które zawierają kombinacje środków chemicznych, żeby zapewnić szerokie spektrum zastosowania.

Zawsze trzeba sprawdzić, czy impregnat do betonu, który chcemy zastosować, ponieważ istnieje wiele impregnatów na bazie polimerów nadających się bardziej do gruntowania niż impregnacji. Takie środki nie powinny być stosowane ze względu na ich krótką żywotność oraz brak odpowiedniego zabezpieczenia hydrofobizującego. Impregnatem do betonu, kostki możemy podkreślić również dodatkowy koloryt kostki. Impregnaty możemy podzielić na dwie grupy:

  1. Impregnat do betonu z efektem suchej kostki, który nie zmienia barwy kostki, pozostawia ją w stanie naturalnym. Nawet podczas złych warunków atmosferycznych, jak deszcz, czy śnieg, ona pozostaje jasna, wizualnie sucha.

2. Impregnat do betonu z efektem mokrej kostki, pozostawia ją w bardziej nasyconych barwach, wyglądem przypominającą mokrą kostkę. Efekt mokrej kostki może być bardziej intensywny, lub mniej, w zależności od potrzeb. Efekt mokrej kostki idealnie sprawdza się przy kostce o barwach ciemniejszych, wydobywając ich intensywność i soczystość.

Oba rodzaje impregnatów do betonu posiadają właściwości hydrofobowe i oleofobowe. Zabezpieczają one beton oraz chronią przed porastaniem mchów.


Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *