Czym jest normobaria?

Wiele osób przynajmniej słyszało o czymś takim jak hiperbaria, ale termin normobaria brzmi dosyć enigmatycznie. Jest to metoda terapeutyczna, polegająca na przebywaniu w specjalnej komorze, w której panują specyficzne warunki atmosferyczne. Zmienia się zarówno ciśnienie powietrza, jak również jego skład. Podwyższone stężenie tlenu, dwutlenku węgla i azotu ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu. O korzyściach płynących z przebywaniu w komorze normobarycznej miały okazję przekonać się już setki czy nawet tysiące osób.

Co jest niezwykłego w komorze normobarycznej? Jakie panują warunki w jej wnętrzu?

Komora normobaryczna nazywana jest też komorą ciśnieniową, w której panują ściśle określone warunki. Tworzy się mikroklimat sprzyjający relaksowi i regeneracji organizmu – zwiększając stężenie tlenu, wodoru i dwutlenku węgla w powietrzu oraz podnosząc jego ciśnienie. Skład powietrza wdychanego przez osobę znajdującą się wewnątrz komory normobarycznej ma następujące parametry: 40% tlenu, 1.3% dwutlenku węgla, 0.4% wodoru cząsteczkowego. Z kolei wartość ciśnienia wynosi 1500 hektopaskali. Kluczowy w przypadku normobarii jest właśnie wodór, czyli silny przeciwutleniacz, który walczy z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za proces starzenia komórek. Można wobec tego powiedzieć, że normobaria stoi na straży nie tylko zdrowia, ale też młodzieńczego wyglądu i wręcz długowieczności. Powietrze w komorze normobarycznej jest idealnie czyste, wdychając je, można szybko i skutecznie dotlenić wszystkie komórki – wraz z natlenioną krwią do tkanek i narządów docierają składniki odżywcze.

Organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania odpowiedniej ilości tlenu, którego w komorze normobarycznej nie brakuje. Z kolei podwyższone ciśnienie potęguje efekt dotlenienia komórek. Warunki panujące w komorze normobarycznej sprzyjają szybszemu rozwojowi naczyń krwionośnych i regenerowaniu się tkanek nabłonkowych. Duże stężenie wodoru niszczy wolne rodniki, spowalnia proces podziału komórek. Mogłoby się wydawać, że dwutlenek węgla jest czymś zbędnym, ale to właśnie dzięki niemu można zwiększyć wchłanialność tlenu i przyspieszyć gojenie się ran. Działa także bakteriobójczo, pomaga uporać się z różnego typu zakażeniami i zniwelować negatywne działanie tlenku węgla. Przebywanie w komorze normobarycznej jest całkowicie bezpieczne i korzystne dla organizmu. Zostało to nawet potwierdzone badaniami naukowymi. Oczywiście istotne będzie to, aby korzystać z usług w sprawdzonym miejscu, gdzie używa się certyfikowanych urządzeń.