9 sposobów na wzięcie kredytu
Na zakup mieszkania za gotówkę pozwolić mogą sobie jedynie nieliczni. Większość z nas – „zwykłych śmiertelników” – kiedy nadejdzie właściwy czas, zmuszonych będzie to zaciągnięcia kredytu, aby wejść w posiadanie swojego własnego, wymarzonego M. Jak się do tego przygotować? O tym poniżej.
1. Kredyt mieszkaniowy? Tylko z doradcą!
Pierwszy krok, jaki powinien wykonać każdy, kto rozważa wzięcie kredytu mieszkaniowego, jest wybranie się do odpowiedniego doradcy. Ten wskaże nam najkorzystniejsze oferty dla nas i podpowie, których lepiej unikać.
2. Zdolność kredytowa
Gdy już mamy swojego doradcę na pewno będziemy chcieli sprawdzić, jaką mamy zdolność kredytową. Dzięki tej informacji sprawdzimy, czy lepiej jest jeszcze się wstrzymać z wzięciem kredytu, czy to jest właśnie najlepszy czas dla nas na zakup wymarzonej nieruchomości.
3. Masz wkład własny?
Bez wkładu własnego raczej nie masz szans na wzięcie kredytu hipotecznego. Praktycznie żaden bank na rynku nie oferuje już takiej możliwości. Pamiętaj, że wysokość wkładu własnego musi wynosić co najmniej 20% całej nieruchomości, jednak im będzie on większy, tym krótszy czas kredytowania i niższa rata kredytu i jego koszt.
4. Pieniądze na „czarną godzinę”
Nic w życiu nie idzie zgodnie z planem. To wie chyba każdy, kto zaczął utrzymywać się na własny rachunek. Tak może być z kredytem, tak może być z Twoją pracą. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki, zgromadź zapasowe fundusze. Najlepiej w takiej wysokości, które pozwolą Twojej rodzinie przeżyć co najmniej 3 miesiące życia.
5. Najpierw spłać inne pożyczki
Jeśli chcesz, aby Twoja zdolność kredytowa była odpowiednio duża, a warunki kredytu korzystniejsze, dopilnuj tego, aby zanim bank zacznie Cię weryfikować, spłacić inne dotychczasowe zobowiązania.
6. Pozbądź się karty kredytowej
Nie możesz rozstać się ze swoją kartą kredytową? To najlepszy czas (i motywacja), aby to wreszcie zrobić. Nie musimy chyba tłumaczyć, że oprocentowanie na karcie kredytowej nie jest zbyt korzystne? A teraz przyda Ci się każde dodatkowe zabezpieczenie finansowe.
7. Złóż wnioski do kilku banków
Każdy bank oblicza zdolność kredytową w inny sposób. Każdy może przedstawić Ci nieco inną ofertę. Jeśli chcesz znaleźć taką, która jest dla Ciebie najlepsza, nie tylko skorzystaj z pomocy doradcy, ale również sam/a weź kalkulator, udaj się do banków, popytaj i porównaj. Może okazać się, że samodzielnie znajdziesz coś o wiele bardziej korzystnego.
8. Trzy wnioski, ale nie więcej
Wiesz o tym, że składanie większej ilości zapytań o kredyt może pogorszyć Twoją zdolność kredytową? Specjaliści zalecają, aby ograniczyć ilość wniosków do maksymalnie trzech. W przeciwnym razie każda kolejna oferta może być nieco gorsza.
9. Zanim podpiszesz, przeczytaj!
Pamiętaj, że pomimo, że nikomu nie chce czytać się umów, to jednak tym razem powinieneś/aś się tego trudu podjąć. Może nawet i w towarzystwie prawnika. Dobremu zapłacisz kilkaset złotych za poradę, ale z pewnością pozwoli Ci to oszczędzić nie tylko nerwów, w dłuższej perspektywie pieniędzy, ale również wielu lat ciężkiej pracy.